HZ MUHAMMED (sav)
HZ.MUHAMMED.SAV
En Son İncelemeler
· Kadın Erkek Eşitliği
· Hz. Aişe Validemizin...
· MUHARREM AYI VE AŞUR...
· DOĞRULUK ve DÜRÜSTLÜK
· BENCİLLİK ve FEDAKARLIK
· ŞEVVAL AYI ORUCU
· Namaz dinin direğidir
· Gece Yürüyüşü
· efendimiz hz.Muhamme...
· bunları biliyormuydunuz
GÜNÜN AYETI

GUNUN DUASI

GUNUN HADISI

Gazete Abonelik
HZ.MUHAMMED (SAV)

Sevgililer Sevgilisi Gul Muhammed'imizden Ayrilali gun oldu...
Kavusmamiz ise bir an meselesi...

BENCİLLİK ve FEDAKARLIK
BENCİLLİK ve FEDAKARLIK

Kendisine ibadet etmek üzere, omuz omuza divanında durmayı bize lutfettiği için şükürler olsun Rabbimize… kardeşliğimizi, birliğimizi, dirliğimizi Allah daim eylesin!
Tarih boyunca ilâhî dinlerin hepsinde de “kendin için istediğini kardeşin için de iste” anlamına gelecek buyruklar hep olmuştur. Hatta bir tercih yapmamız gerektiğinde, kardeşimizin mutluluğunu bizimkine tercih etmemiz istenmiştir.
Kur’an-ı Kerîm’de, sahâbe-i kirâm bize tanıtılırken, “Onlar, kendileri darlık içinde olsalar bile, diğerlerini (Mekke’den Medine’ye göç edenleri) kendi öz canlarına tercih ederler” buyurulur. Resûlullah da, “Kendin için istediğini kardeşin için de istemedikçe mümin sayılmazsın” buyuruyor.
Kur’an-ı Kerîm’de belirtildiği gibi, Allah dünyayı ve ondaki nimetleri elbette kullarının faydalanması için yarattı. Ama Yüce Rabbimiz ayrıca bunlarla bizi imtihan etmekte, fedakârlığımızı denemektedir.
Sahip olduklarımızı başkasından kıskanarak yaşamak ilkelliktir. Oysa başka insanların, hatta canlıların da bu nimetlerden pay alması için çalışmayız. Üstün insanlık bundadır, aziz cemaat... Bizi yücelten, iyi insan yapan, yediklerimiz değil, yedirdiklerimizdir. İlâhî irşadın en genel telkinlerinden biridir bu...
Ama günümüz insan ilişkilerine hakim olan eğilimler, geniş ölçüde bencil, bireyci, çıkarcı duygulardır. Dünyayı -ne yazık ki- büyük ölçüde bu ilkel duygular yönetiyor. Günümüz dünyasında yaşanan büyük gerilimlerin, krizlerin, şiddet olaylarının, savaşların arkasında bu yıkıcı duygular bulunuyor.
“İnsanların elleriyle yaptıkları yüzünden karada ve denizde bozgun çıktı” buyurmuştu Yüce Rabbimiz, ta 1400 yıl önce… İşte şimdi öyle bir bozgun, çözülme yaşıyor dünyamız...
Modern çağların bilim ve felsefeleri bu küresel bozulmayı önleyemedi. Çağdaş bilim, tesir alanı gittikçe genişleyen siyasetleri ve ekonomileri insanileştiremedi.
Müslümanlar olarak kendimize ve dünyaya şunu anlatmalıyız: İnsanlığın muhtaç olduğu hikmetli bilgiyi, faziletli hayatı ve üstün insaniyeti kazanmak için önümüzde bir tek yol var:
Allah’ın, Resûlü Muhammed Mustafa (a.s.) vasıtasıyla gönderdiği Kur’an’ın “sırât-ı müstakîm”i, doğru hedefe götüren yolu…
O yolun kutlu rehberinin davetindeki şefkat ve feragat ruhuna ihtiyacımız var…
Şu diyalogun güzelliğine, inceliğine dikkatinizi çekmek isterim, muhterem müminler:
Efendimiz buyurdular ki:
- Sadaka vermek (hayır yapmak) her müslümana farzdır, görevdir.
- Ya malı yoksa yâ Resûlallah, dediler.
- Çalışıp kazanır, hem kendi ihtiyacını karşılar hem de başkalarına iyilik eder.
- Ya çalışacak gücü ve imkanı yoksa? dediler.
- Bedeniyle insanlara yardım eder, buyurdu.
Yine sordular:
- Ya buna da gücü yetmiyorsa?.. Buyurdu ki:
- Herkese güzel söz söyler, güzel dileklerde bulunur. Bu da bir sadakadır, hayırdır.
Şu sözler de Peygamber efendimizin: “Her iyilik sadakadır” ; “Tatlı bir söz sadakadır.”
Bu altın öğütlerden de anladığımız gibi, Peygamberimizin dünyasında iyiliğin ve iyi olmanın engeli yoktur; herkesin yapabileceği bir iyilik vardır. Yeter ki Allah’a gönülden inanıp O’nun rızasını kazanmayı güçlü bir şekilde isteyelim... Ve O’nun yolunda, O’nun peygamberlerinin yolunda olalım...
Allah o yoldan bizi mahrum etmesin!

Prof. Dr. Mustafa ÇAĞRICI
İstanbul Müftüsü
Haşir 59/9
. Buhârî, “Zekât”, 30; “Edeb”, 33; Müslim, “Zekât”, 45, 55.
. Buhârî, “Edeb”, 33; Müslim, “Zekât”, 52.
.Müsned, II, 312, 316.

Yorum
Henüz yorum yazılmamış.
Yorum yaz
Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.
Gelişmiş Forum Başlıkları Bulutu
YAKINLARININ DİLİNDEN PEYGAMBERİMİZİN AHLÂKI, efendimizin cömertligi, Resullaha Salat-ü Selam Getirmenin Faziletleri, Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur, Ağlamak, AHMED MUHAMMED MUSTAFA, Hz. MÂRİYE (r.a), Peygamberimiz'in İsimlerini Anlatan Eserler, Ağlamak bize yakışır,sen gül efendim(S.A.V), FAHR-I ALEM'İN(sav)HAYAT KRONOLOJİSİ, Şirkten Korunmak Için (Sabah-Aksam) Okunacak Dua:, DÜŞÜNMEZMİSİNİZ, En Yakınlarının Lisânından Resûlullahın Son Günleri, PEYGAMBER EFENDİMİZ NİÇİN ÇOK HANIMLA EVLENMİŞTİR, CAN AHMEDİM, Peygamber Efendimizin Günlük Hayata Ait Sünnetleri, Hz.Muhammed'in Doğumu ve Çocukluk Hayatı, Guzel sozler, Peygamberimiz (sav)'in güzel sabrı, THE ROSE OF MEDINA, HZ.PEYGAMBERİMİZ(S.A.V) BUYURUYORKİ:, 6Dilde Peygamberimizi anlatan şiir 'Sultanım Benim, PEYGAMBER EFENDİMİZ (SAV) CESURDU, peygamberimiz den gülümseme, Bu zat kimdir?, Efendimiz Ve Hz.Ali, Ufuk İnsanın (sas) affediciliği, Doğru konuş, sözünde dur!”, SEVGİLİDEN GELEN HERŞEY SEVGİLİDİR, Peygamberimizin Duasıyla İlgili Mucizeler
Security System 1.8.6 © 2006-2008 by BS-Fusion Deutschland
1376 Saldırı, Engelleme(ler)
Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaParolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın
Üye Istatistikleri
muminka...32 Hafta


Bugün: 0
Dün: 0
Bu Hafta: 0
Bu ay: 0
Bu yil: 0
Yeni Kullanici : islambekcisi

· Çevrimiçi Ziyaretçiler: 1
· Toplam Üye Sayısı: 2
Günlük Ziyaretçi
Ziyaretçi : 1785714
Site2905 gündür açik
614 ziyaretçi / gün

e-mail Kayit Dagilimi
Yahoo:0 (0%)
Gmail: 0 (0%)
Hotmail: 0 (0%)
MSN: 1 (50%)
Mynet: 0 (0%)
Other: 1 (50%)


Kısa Mesajlar
Mesaj göndermeniz için üye girişi yapmış olmanız gerekmektedir.

26/02/2015 20:07
gul gul

30/01/2015 20:46
Selamlarin enguzeli uzerinize olsun muminkardeslerim

06/04/2014 19:47
Selamlarin enguzeli uzerinize olsun muminkardeslerim gul gull

14/12/2013 18:07
yeni uyelerin dikkatine sitemize uye olduktan sonra bir kac gun sonra girisinizi deneyiniz.kontrold
en sonra aktif olacaktir

24/11/2012 19:39
Sayin uyelerimiz ve ziyaretcilerimiz sitemize konu eklemek isteyen arkadaslar ariyoruz

Site Ziyaretçileri
Pazartesi64
Sali55
Çarsamba80
Persembe78
Cuma75
Cumartesi15
Pazar89
Toplam:204045
En Çok:468
Günün Ayet ve Hadis

Günün Ayeti

Günün Sozu

Günün Hadisi

Veda Hutbesi

Veda Hutbesi

Bismillahirrahmanir rahim

EY İNSANLAR!

Sözümü iyi dinleyiniz.Bilmiyor um, belki bu seneden sonra sizinle burada ebedi olarak bir daha birleşemeyeceğiz.

İNSANLAR!

Bu günleriniz nasıl mukaddes bir gün ise, bu aylarınız nasıl mukaddes bir ay ise, bu şehriniz (Mekke) nasıl mübarek bir şehir ise, canlarınız, mallarınız da öyle mukaddestir, her türlü tecâvüzden korunmuştur.


ASHABIM!

Yarın Rabbinize kavuşacaksınız ve bugünkü her hal ve hareketinizden muhakkak sorulacaksınız. Sakın benden sonra eski sapıklıklara dönüp de birbirinizin boynunu vurmayınız! Bu vasiyyetimi burada bulunanlar, bulunmayanlara bildirsin! Olabilir ki bildiren kimse, burada bulunup da işitenden daha iyi anlıyarak muhafaza etmiş olur.


ASHABIM!

Kimin yanında bir emanet varsa onu sahibine versin. Faizin her çeşidi kaldırılmıştır, ayağımın altındadır. Lâkin borcunuzun aslını vermek gerektir. Ne zulmediniz, ne de zulme uğrayınız. Allah'ın emriyle faizcilik artık yasaktır. Cahilliyetten kalma bu çirkin âdetin her türlüsü ayağımın altındadır. İlk kaldırdığım fâiz deAbdulmuttalib'in oğlu (amcam) Abbas'ın faizidir.

ASHABIM!

Cahilliyet devrinde güdülen kan dâvâları da tamamen kaldırılmıştır. Kaldırdığım ilk kan davası Abdulmuttalib'in torunu (amcazadem) Rebia'nın kan davasıdır.


İNSANLAR!

Bugün şeytan sizin şu topraklarınızda yeniden tesir ve hakimiyet kurmak gücünü ebedi suretle kaybetmiştir. Fakat siz; bu kaldırdığım şeyler dışında, küçük gördüğünüz işlerde ona uyarsanız bu da onu memnun edecektir. Dininizi korumak için bunlardan da sakınınız!

İNSANLAR!


Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları, Allah emaneti olarak aldınız; onların namuslarını ve iffetlerini Allah adına söz vererek helal edindiniz. Sizin kadınlar üzeridne hakkınız, onların da sizin üzerinizde hakları vardır. Sizin kadınlar üzerindeki

hakkınız, onların, aile yuvasını, hoşlanmadığınız hiçbir kimseye çiğnetmemeleridir. Eğer razı olmadığınız herhangi bir kimseyi aile yuvanıza alırlarsa, onları hafifçe döğüp sakındırabilirsiniz. Kadınların da sizin üzerinizdeki hakları, memleket göreneğine göre, her türlü yiyim ve giyimlerini temin etmenizdir.


MÜ'MİNLER!


Size iki emanet bırakıyorum ki onlara sıkı sarıldıkça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. O emanetler Allah Kitabı Kur'an ve O'nun peygamberinin sünnetidir.

MÜ'MİNLER!

Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz! Müslüman müslümanın kardeşidir, böylece bütün müslümanlar kardeştir. Din kardeşinize ait olan herhangi bir hakka tecavüz başkasına helal değildir. Meğer ki gönül hoşluğu ile kendisine vermiş olsun...


ASHABIM!

Nefsinize zulmetmeyiniz. Nefsinizin de üzerinizde hakkı vardır.

İNSANLAR!

Allah Teala her hak sahibine hakkını (Kur'an'da) vermiştir. Varise vasiyet etmeğe lüzum yoktur. Çocuk kimin döşeğinde doğmuşsa ona aittir. Zina eden için mahrumiyet vardır. Babasından başka bir soy iddia eden soysuz, yahut efendisinden başkasına intisaba kalkan nankör, Allah'ın gazabına, meleklerin lanetine ve bütün müslümanların ilencine uğrasın! Cenab-ı Hak, bu gibi insanların ne tevbelerini, ne de adalet ve şahadetlerini kabul eder.

İNSANLAR!

Rabbiniz birdir. Babanız da birdir; hepiniz Âdem'in çocuklarısınız, Âdem ise topraktandır. Allah yanında en kıymetli olanınız, O'na en çok saygı göstereninizdir. Arabın Arap olmayana -Allah saygısı ölçüsünden başka- bir üstünlüğü yoktur.

İNSANLAR!

Yarın beni sizden soracaklar, ne diyeceksiniz?

"-Allah'ın elçiliğini ifa ettin, vazifeni yerine getirdin, bize vasiyet ve öğütte bulundun diye şahadet ederiz." (Bunun üzerine Resûl-i Ekrem mübarek şahadet parmağını göğe doğru kaldırarak sonra da cemaat üzerine çevirip indirerek şöyle buyurdu.)

Şahid ol yâ Rab!

Şahid ol yâ Rab!

Şahid ol yâ Rab!

Sayfa oluşturulma süresi: 0.04 saniye 1,785,714 Tekil Ziyaretçi
   | Üye OL! Şifremi Unuttum?
MUMINKARDES.NET | MUMINKARDES.TK| ORUZ.NL| MAHZEMIN| AUTO-ISRA| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz