HZ.MUHAMMED (SAV)

Sevgililer Sevgilisi Gul Muhammed'imizden Ayrilali gun oldu...
Kavusmamiz ise bir an meselesi...

MUMINKARDES.COM » Güllerin Efendisine » Efendimiz Hz. Muhammed'in Eşleri (Hanımları) v
RESULULLAH (s.a.v) IN ÇOK EVLENMESiNE UMUMi BAKIŞ
Kullanıcı Adı
Parola
Kayıt S.S.S. Üye Listesi Bugünkü Mesajlar Arama

Başlığı Yazdır

  RESULULLAH (s.a.v) IN ÇOK EVLENMESiNE UMUMi BAKIŞ
by: muminkardes, 07-02-2011 07:30 ÖS (#1)

RESULULLAH (s.a.v) 'IN ÇOK EVLENMESiNE UMUMi BAKIŞ

Peygamberimiz'in (s.a.v) taaddüdüne - evlenmesine- genel bakışta bahsi geçen illet ve sebeplerden başka Resulullah'ın (s.a.v) bu evlenmelerden diğer bir gayesi de, bu hanımların her birisi kendi çapında İslamiyetin çağırıcısı olmaları idi. Başlı başına birer müderris, birer fetvacı, helal ve haram beyan eden birer alime olmaları idi. Zira Risalet ve Nübüvvet merkezi olan Resulullah 'ın (s.a.v) mübarek evi, hakiki bir kültür yuvası idi, ahlak ve insanlık öğretmek yeri idi. Bu Validelerimizin her biri Resulullah'ın (s.a.v) bilinmeyen taraflarından birkaçını öğrenip müslümanlara bildiriyorlardı.

Resulullah'ın (s.a.v) mübarek haneleri, müslüman kadınların tamamına, erkeklerden de hanımlarının yakınlarına açıktı. Oradan aldıkları irfanı yayarlardı. O zamanlarda insanlarda insanların ne derece bir ilim ve irfan yuvasına ihtiyaçları olduğu herkesce malumdur.

Halkin nezdinde yeni bir hareketin ve yayılmış bulunan İslam Dininin, böyle bir hareketin daha fazlasına ihtiyacı vardı. Kökü mü'minlerin kalbine, dalları ise ta arşa yükselmiş, her zaman meyve vermeye hazır bir durumda olmakla beraber, yine de yenilik tesiri vardı.

Hulasa ; Resulullah (s.a.v) vefat ettikleri zaman hayatta bulunan, ahlak sembolü, dokuz Validemiz, öğretmenlik ve islah edicilik görevi yaptılar. Kadınlara en mahrem mesleklerden fetva verdiler. Belki ve şüphesiz, kadınlarla ilgili mesleklerde erkeklere de fetva verdiler. Hayır ve iyilik babından birer numune oldular. Nasıl ki eşleri Allah'ın (c.c) Resulü (s.a.v) de bütün beşeriyete ahlakça önderdi. Mübarek zevceleriyle de güzel güzel geçim yaptı, daima adaletle hareket etti, onlara kadınlarla ilgili ve açık birçok hükümleri anlattı.

İşte taaddüd-i zevcat (çok kadınla evlenmek) 'in hikmeti, İslam'ın iktiza ettiği bu güzel siyasettir.

İmanlı abid, zahid ne Allah'dan (c.c) son derece korkan bu dokuz hanımın ancak taşıdığı bu büyük ve ağır yükü ne bir , ne iki hanım taşıyabilirdi. Onların hıfzettikleri Ahkam-ı Şer'iyye'yi bir kadın, ne kadar kuvvetli ve kültürlü olursa olsun, hıfzedemezdi.

Gerek erkek ve gerekse kadın raviler, bu dokuz Validemizden , birçok hükümleri rivayet etmişlerdir. Bilhassa kadınlarla ilgili hükümler... Sözümüzün şahidi Hadis kitaplarıdır... Kalbi iman dolu , ruh ve can kulağıyla dinleyen ve okuyanlara bu kadarı kafidir. Doğruyu gösteren Yüce Allah'tır. (c.c)...


Prof. M. Mahmud El-Savvaf

alıntıdır www.sümeyyediyari.com
 
Şu an yaptığınız hiçbir iş,
Kılınmayı bekleyen vakit namazından
daha önemli değildir!!
----------------------------------------------
Her Hakkım Saklıdır®
|l|lllll|lll||ll||lll
²¹°¹³²¹³ °¹²¹³¹³
Kullanıcı Avatarı
muminkardes

Süper Yönetici

Mesaj Sayısı: 435
Katılım Tarihi: 24.01.11

Seçenekler
Atlanilacak Forum:
Forum powered by fusionBoard
Bu Başlığı Paylaş
URL:
BB Kodu:
HTML:
Gelişmiş Forum Başlıkları Bulutu
muslumanların menfaati için aldığı sadakalar......, Peygamberimiz (sav)'in temizliğe verdiği önem, Arefe -Kadir Gecesi, HADIS KARSISINDA SORUMLULUGUMUZ, Hiç Böyle NAMAZ Kıldınız mı?, efendimizin 24 saati, Namazı Doğru Kılmak, Vedâ Haccı, Efendimizin Recep Ayında yaptığı dua, hayvanlara merhamet, Allahım beni bana bırakma ne olur, veda hutbesi, Yapılan İyiliğe Karşı Teşekkür Nasıl Olmalıdır?, Peygamberimizin Müslümanlarla Helalleşmesi, PEYGAMBER EFENDİMİZ (SAV) CESURDU, Hz. Resûlullah'ın Vefâtından Sonrası, Efendimiz'e 'gözyaşı' döktüren imtihan!, Hasta ve Yaralılarla İlgili Mucizeler, Efendimiz'in (a.s.m) Dilinden Yemek Duaları, Yatağa Girince ve Evden Çıkınca, PEYGAMBERİMİZİN AHLAKÎ ÖZELLİKLERİ, RASULULLAH (A.S) IN 24 SAATİ, BİTMEYEN AŞK, HZ.PEYGAMBERİMİZ(S.A.V) BUYURUYORKİ:, Ah! Efendim, efendimizin gelecege dair verdigi haberle, ZEMA KIZI SEVDE (r.a), HZ. MUHAMMED HAKKI GÖZETİRDİ, Peygamberimiz (sav) konuşmalarında daima Allah'ı tesbih ederdi, MEDİNEYİ AGLATAN EZAN (mutlaka okuyun)
Security System 1.8.6 © 2006-2008 by BS-Fusion Deutschland
1322 Saldırı, Engelleme(ler)
Sayfa oluşturulma süresi: 0.09 saniye 1,777,384 Tekil Ziyaretçi
   | Üye OL! Şifremi Unuttum?
MUMINKARDES.NET | MUMINKARDES.TK| ORUZ.NL| MAHZEMIN| AUTO-ISRA| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz