HZ.MUHAMMED (SAV)

Sevgililer Sevgilisi Gul Muhammed'imizden Ayrilali gun oldu...
Kavusmamiz ise bir an meselesi...

MUMINKARDES.COM » Güllerin Efendisine » Efendimiz Hz. Muhammed sav Hakkında Güncel Konula
Hiç Böyle NAMAZ Kıldınız mı?
Kullanıcı Adı
Parola
Kayıt S.S.S. Üye Listesi Bugünkü Mesajlar Arama

Başlığı Yazdır

  Hiç Böyle NAMAZ Kıldınız mı?
by: muminkardes, 03-03-2011 07:21 ÖS (#1)

Hiç Böyle NAMAZ Kıldınız mı?


Şüphesiz "NAMAZ" dinimizin direği ve Rabbimizin huzurunda olduğumuz "an", Peki Namazımızı Rabbimize layık bir şekilde mi eda ediyoruz? Yani huşû ile namazımızı kılabiliyormuyuz? Eğer bu soruların cevabı hayır ise yada Rabbimize layık daha da güzel bir NAMAZ kılmak için lütfen bu yazımızdaki maddeleri o "an"da uygulayın ve bundan önceki kıldığınız namazlar ile bu son namazınızı bir kıyaslayın.Ama önce huşû kavramını ve ayetler ile nasıl Rabbimize layık bir namaz kılabiliriz onları dile getirelim. Huşû kelimesi; tevazu, alçak gönüllülük, Hakk"a boyun eğmek, korku ve sevgiden meydana gelen edebli bir hal anlamlarına gelmektedir.Allah"ın (c.c) sonsuz güç ve kudret sahibi olduğunu bilen bir insan, O"nun her şeyden haberdar olduğunu bilir. Her nerede olursa olsun Rabbına karşı derinden saygı duyar. İşte huşu, bu derin anlayışın bir sonucudur.Yüce Rabbimiz Allah, Kuran-ı Kerim"de namazın sadece şekilden ibaret olmadığı ve onun ruhunun kavranması gerektiği belirtilirken:

"Onlar ki, namazlarında derin saygı içindedirler." (Mü"minûn Sûresi, 2) demiştir.Yine Yüce ve Aziz olan Rabbimiz, bizlere namazın manevi boyutuna inmeyerek, yani O"nu görmüyormuş gibi namaz kılanlar, gösteriş ve desinler diye namaz kılanlar ile kıldığı namazı O"na layık olarak kılmaya çalışmayanlar için "Yazıklar olsun o namaz kılanlara ki, onlar namazlarını ciddiye almazlar." (Maûn Sûresi, 4-5) buyurmuşlardır.Peki kıldığımız namazlarda nasıl huşû ile kılabiliriz? Bu sorunun cevabı tıpkı 5 vakit namaz gibi aşağıdaki 5 maddede saklı! Tabi bu 5 maddeyi uygulamadan hem maddi hemde manevi namazın tüm şartlarını yerine getirdiğinizi varsayıyorum.1.Kuşkusuz kıldığımız namazlarda şeytan bize her türlü vesveseyi vermek için çalışır ve kıldığımız namazlarda hiç bir şekilde sevap kazanmadan ibadetimizi engellemeye çalışır. Bu nedenden dolayı namazdan önce:


Bu engeli kaldırmak için ihlas-felak-nas sürelerini anlamlarını düşünerek okumalıyız, hatta ayetel kürsi"yide okumakta fayda vardır. Çünkü bu 3 sure bizleri şeytandan koruyan surelerdir. Kişinin ihtiyacına göre 2 veya 3 defa okunmalıdır.

2.Allah"ın verdiği nimetler karşısında, kendi hata, kusur ve günahlarımızı hatırlamak. Bugüne kadar yapmış olduğumuz günahları düşünürsek hesap günü geldiğinde göreceğimiz muameleyi anlarız.
3.ve en önemlisi Namaza başlamadan önce (yani tekbir almadan önce) ölümü hatırlayıp, son namazımız gibi kılmalıyız. Yani artık ölüm meleği Azrail(a.s) gelmiş arkamızda bizim son namazımızı kılmamızı beklediğini düşünün!!!
4.Allah"a onu gözlerin ile görüyormuşsun gibi ibadet et! Eğer bunu yapamıyorsan en azından şunu bilki O, seni görmektedir!


5. Elimizden geldiğince okuduğumuz surelerin anlamlarını bilerek kalpten okumak. En önemliside Fatiha Suresi"ni anlamını bilerek kalpten okumak!Çünkü denilir ki:"Kalpten çıkan söz, kalbe girer ama dilden çıkan söz kulağı aşmaz."

Şimdi gelin hadi bu 5 maddeyi uygulayarak namazımızı eda edin ve hiç böyle namaz kılmadığınızı görün...Herşeyin en doğrusunu şüphesiz Allah bilir, Rabbim yar ve yardımcımız olsun!
 
Şu an yaptığınız hiçbir iş,
Kılınmayı bekleyen vakit namazından
daha önemli değildir!!
----------------------------------------------
Her Hakkım Saklıdır®
|l|lllll|lll||ll||lll
²¹°¹³²¹³ °¹²¹³¹³
Kullanıcı Avatarı
muminkardes

Süper Yönetici

Mesaj Sayısı: 435
Katılım Tarihi: 24.01.11

Seçenekler
Atlanilacak Forum:
Forum powered by fusionBoard
Bu Başlığı Paylaş
URL:
BB Kodu:
HTML:
Gelişmiş Forum Başlıkları Bulutu
Salavât-ı Semâniye, Resulullaha Arz..., Nafile günlük namazların faziletleri, Peygamber Efendimizin (sav) Çok Kadınla Evlenmesinin Hikmeti Nedir?, Peygamber efendimizle bayramlaşmayı unutmayalım.., İnsanı Kötü Ölümden Uzaklaştıran Nedir?, SENİ ANLATMAK, UHUD MUCİZELERİ, Guzel sozler, efendimizin hadisi şerifi, ADI GÜZEL KENDİ GÜZEL MUHAMMED, Cuma Gününün Sünnet ve Edebleri:, Dağ ve Taşlarla İlgili Mucizeler, İMAN KARDEŞLİĞİ, Peygamberimiz (sav)’in Şemaili, Peygamberimiz (sav)in höşgörülü davranışı, Yalancı Peygamberlerin Çıkışı, Hz. Muhammed’ e (S.a.v.), Ufuk İnsanın (sas) affediciliği, PEYGAMBERIMIZIN GENCLERE VASIYETI****, sünnete yapışmak = 100 şehit sevabı kazanmak, Sakal-ı şerifin kıymeti, Kötü İnsanın Alametleri Nelerdir ?, İHTİMAL BİR GÜN FIRATIN SUYU ÇEKİLİR, Peygamberimizin Mucizelerinden Bir Kısmı, Peygamberimizin Müslümanlarla Helalleşmesi, Peygamberimiz (sav) müminlerle istişare ederdi, Peygamberİmİzİn SÜt Annelerİnİ Ve SÜt Kardesleri, PEYGAMBERİMİZİN TİCARÎ AHLAKI, hergün okunacak dualar
Security System 1.8.6 © 2006-2008 by BS-Fusion Deutschland
1296 Saldırı, Engelleme(ler)
Sayfa oluşturulma süresi: 0.10 saniye 1,773,165 Tekil Ziyaretçi
   | Üye OL! Şifremi Unuttum?
MUMINKARDES.NET | MUMINKARDES.TK| ORUZ.NL| MAHZEMIN| AUTO-ISRA| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz