HZ.MUHAMMED (SAV)

Sevgililer Sevgilisi Gul Muhammed'imizden Ayrilali gun oldu...
Kavusmamiz ise bir an meselesi...

MUMINKARDES.COM » Güllerin Efendisine » Efendimiz Hz. Muhammed'in Güzel Ahlakı
Peygamberimiz (sav)'in temizliğe verdiği önem
Kullanıcı Adı
Parola
Kayıt S.S.S. Üye Listesi Bugünkü Mesajlar Arama

Başlığı Yazdır

by: muminkardes, 17-10-2011 06:15 ÖS (#1)

Kalp ve ahlak temizliği kadar beden, giysi, mekan ve yediği yiyeceklerin temizliği de Müslümanların en belirgin özelliklerindendir. Bir Müslümanın saçları, eli, yüzü, bedeninin her yeri daima tertemiz olur. Kıyafetleri de her zaman temiz, bakımlı ve düzgündür. Çalıştığı veya yaşadığı mekanlar da her zaman derli toplu, temiz, hoş kokulu, havadar ve ferahlık verici olur. Müminlerin bu özelliklerine en güzel örnek yine Peygamberimiz (sav)'dir. Allah, bir surede Peygamberimiz (sav)'e şöyle buyurmuştur:

Ey bürünüp örtünen, Kalk (ve) bundan böyle uyar. Rabbini tekbir et (yücelt) Elbiseni temizle. Pislikten kaçınıp-uzaklaş. (Müddessir Suresi, 1-5)

Allah Kuran'da müminlere temiz olan şeylerden yemelerini bildirmiş, Peygamberimiz (sav)'e de, temiz olan şeylerin helal olduğunu müminlere bildirmesini söylemiştir:

"Ey elçiler, güzel ve temiz olan şeylerden yiyin"" (Müminun Suresi, 51)

"Sana, kendilerine neyin helal kılındığını sorarlar. De ki: "Bütün temiz şeyler size helal kılındı." Allah'ın size öğrettiği gibi öğretip yetiştirdiğiniz avcı hayvanlarının yakalayıverdiklerinden de -üzerine Allah'ın adını anarak- yiyin. Allah'tan korkup-sakının. Şüphesiz Allah, hesabı çabuk görendir." (Maide Suresi, 4)

Peygamberimiz (sav) bir hadis-i şeriflerinde de müminlere temiz olmayı şöyle öğütlemiştir:

"Müslümanlık temizdir, kirsizdir. Siz de temiz olun, temizlenin, Zira cennete temizler girer."31

Şu an yaptığınız hiçbir iş,
Kılınmayı bekleyen vakit namazından
daha önemli değildir!!
----------------------------------------------
Her Hakkım Saklıdır®
|l|lllll|lll||ll||lll
²¹°¹³²¹³ °¹²¹³¹³
Kullanıcı Avatarı
muminkardes

Süper Yönetici

Katılım Tarihi: 24.01.11

Seçenekler
Atlanilacak Forum:
Forum powered by fusionBoard
Bu Başlığı Paylaş
URL:
BB Kodu:
HTML:
Gelişmiş Forum Başlıkları Bulutu
efendimize yazılmış mektuplar, Ey Resul, Salât-ü Selâm Nedir ? Salât-ü Selâm Hakkında Bilgiler, PEYGAMBERİMİZ (SAV)'İN DUALARI, Efendim,sana sesleniyorum ötelerden..., YAKINLARININ DİLİNDEN PEYGAMBERİMİZİN AHLÂKI, Hz. HADİCE, HATİCE (r.a), ZÂTÜRRİKA GAZASINDAKİ MUCİZELER, SENİ ANDIM EFENDİM, Resulullaha Arz..., HADIS KARSISINDA SORUMLULUGUMUZ, efendimizin oturuş şekli, cennete girmek isterseniz...!!!!, Hz. Peygamber'in Beslenme Şekli, Hadislerle namaz:, 132 GÜZEL AHLAK, Allahım beni bana bırakma ne olur, KURTULUŞ KAPISI, SENİ ANLATMAK, Peygamber Efendimiz (s.a.v)'in Ettiği Dualar, Sultanım Benim, davranış, İslamda ilk İbadet, Hiç Böyle Bir Dostunuz Oldu mu?, HAZRET-I PEYGAMBERIN SEFKAT VE MERHAMETI, On Musluklu Çeşme Gibi..., Resûlullah'ın Son Ziyaretleri, Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur, CENNETE FİDANLAR DİKİNİZ, PEYGAMBER DUALARININ GÜZELLİĞİ
Security System 1.8.6 © 2006-2008 by BS-Fusion Deutschland
1322 Saldırı, Engelleme(ler)
Sayfa oluşturulma süresi: 0.08 saniye 1,777,356 Tekil Ziyaretçi
   | Üye OL! Şifremi Unuttum?
MUMINKARDES.NET | MUMINKARDES.TK| ORUZ.NL| MAHZEMIN| AUTO-ISRA| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz