HZ.MUHAMMED (SAV)

Sevgililer Sevgilisi Gul Muhammed'imizden Ayrilali gun oldu...
Kavusmamiz ise bir an meselesi...

MUMINKARDES.COM » Güllerin Efendisine » Efendimiz Hz. Muhammed'in Duaları
Hz. Aişe validemize bildirilen duâ
Kullanıcı Adı
Parola
Kayıt S.S.S. Üye Listesi Bugünkü Mesajlar Arama

Başlığı Yazdır

  Hz. Aişe validemize bildirilen duâ
by: muminkardes, 12-08-2012 05:27 ÖS (#1)

Resûl-i Ekrem efendimiz hazret-i Âişe"ye hitâben şöyle buyurmuştur:

"Bütün duâların mânâlarını içine toplayan cümleler ile duâ et, duâ ederken şöyle söyle:

"Allahım! Hâlde ve gelecekte bildiğim ve bilmediğim bütün iyilikleri senden ister, bildiğim ve bilmediğim hâlde ve gelecekte bütün kötülüklerden sana sığınırım.

Allahım! Cenneti ve Cennete götürecek söz ve işleri senden ister, Cehennemden ve Cehenneme sürükleyecek söz ve hareketlerden sana sığınırım.

Allahım! Kulun ve Resûlün Muhammed sallâllahü aleyhi ve sellemin senden istediği hayır ve iyilikleri senden ister ve sana sığınıp ilticâ ettiği (kötülüklerden) her şeyden ben de sana sığınırım.

Allahım! Benim için takdir ettiğin herşeyin sonu hayır olmasını senden, senin merhametinden dilerim. Ey merhamet edenlerin en merhametlisi!"

* * *

Resûl-i Ekrem efendimiz hazret-i Fâtıma"ya şöyle buyurdu:

" Duâ ederken şöyle söyle:

Ey hayy u kayyûm olan Allahım! Bütün işlerimi düzeltmeni, bir an bile beni kendi başıma bırakmamanı, rahmetine sığınarak senden isterim."

* * *

Resûl-i Ekrem efendimiz Ebû Bekr"e şu duâyı öğretmiştir:

"Allahım! Peygamberin Muhammed aleyhisselam, dostun İbrahim aleyhisselam, sırdaşın Mûsâ aleyhisselam, Kelîme ve ruhundan olan Îsâ aleyhisselam hürmetine,

Mûsâ"ya inen Tevrat, Îsâ"ya inen İncil, Dâvûd"a inen Zebûr, Muhammed aleyhisselâma inen Kur"ân hürmetine, bütün peygamberlerine yaptığın vahiy hürmetine,

Mahlûkâtın üzerindeki kazâ ve takdîrin, senden isteyenlere verdiğin, fakir ettiğin zenginler, zengin ettiğin fakirler, hidâyete ulaştırdığın kimseler hürmetine; Mûsâ Aleyhisselâma bildirdiğin, kulların rızıklarını böldüğün yeryüzünün, hareketten sükûna erdirdiğin dağların, ayakta tuttuğun, arş-ı âzamı taşıttığın ism-i âzamın hürmetine;

Kur"ân-ı Kerîmde nâzil olan samed, ahad ve tâhir isimlerinin hürmetine; gündüzleri aydınlatıp geceleri karartan ismin hürmetine; azamet-i Kibriyân ve nûr-i vechin hürmetine,

Senin kuvvet ve kudretinle Kur"ân-ı Kerîmi okuyup anlamağı ve onu bütün vücûduma duyurmanı ve bütün hareketlerimi ona uydurmamı senden dilerim. Kuvvet ve kudret ancak sendendir. Yâ erhamerrahimîn."

******

Bir gün Hz. Kabise, Resûl-i Ekrem"e: Yâ ResûlAllah, yaşım ilerledi, birçok şeylerden kaldım, yapamaz âciz bir hâle düştüm, bana bir şeyler öğret ki, onlardan istifâde edeyim.

Bunun üzerine Resûl-i Ekrem Efendimiz: Dünyalığın için, akşam namazını müteakip üç kere: "SübhânAllahi ve bihamdihi sübhânAllahilazîm, lâ havle velâ kuvvete illâ bi"llâhi"l-âliyyi"l-azîm" de ve buna devâm et. Çünkü buna devam eden birçok hastalıktan, elem ve kederden emin olur. Âhiretin için de şu duâyı oku:

"Allahümmehdinî min indike ve efıd aleyye min fadlıke venşur aleyye min rahmetike ve enzil aleyye min bereketike!" Allahım, bana kendi katından hidâyet ihsân eyle, kendi fazl u kereminden bana ihsân eyle, rahmetini bana akıt ve bereketlerinden bana inzâl eyle."

Sonra Resûl-i Ekrem devâmla şöyle buyurmuştur: "Bu duâya kim devâm ederse, Kıyâmet gününde kendisine Cennetin dört kapısı açılır, istediği kapıdan içeri girer."

*****

Resûl-i Ekrem Büreyde"ye şöyle demiştir:

"Yâ Büreyde! Allahü teâlâ"nın, hayır murad ettiği kimseye tâlim buyurduğu duâyı sana öğreteyim mi?" Büreyde: "Öğret yâ ResûlAllah" deyince Resûl-i Ekrem şöyle buyudular:

"Allahümme, innî daîfün fekavinî rıdâke da"fî ve huz ilel hayri binasıyetî vecalil islâme müntehâ rıdâye. Allahümme innî daîfün fekavvinî ve iunni zelîlün feızzenî ve innî fakırün feeğninî ya erhamerrâhımîn"

"Allahım! Ben zayıf ve âciz bir kimseyim. Rızânı tahsil için sen beni kuvvetlendir, beni daimâ iyiliğe götür. Son emelimi İslâmiyet kıl.

Allahım! Ben âcizim, sen beni kuvvetlendir. Ben zelil bir kimseyim, sen beni izzetlendir. Ben fakirim, sen beni zenginleştir yâ erhamerrahimîn 
Şu an yaptığınız hiçbir iş,
Kılınmayı bekleyen vakit namazından
daha önemli değildir!!
----------------------------------------------
Her Hakkım Saklıdır®
|l|lllll|lll||ll||lll
²¹°¹³²¹³ °¹²¹³¹³
Kullanıcı Avatarı
muminkardes

Süper Yönetici

Mesaj Sayısı: 435
Katılım Tarihi: 24.01.11

Seçenekler
Atlanilacak Forum:
Forum powered by fusionBoard
Bu Başlığı Paylaş
URL:
BB Kodu:
HTML:
Gelişmiş Forum Başlıkları Bulutu
Onun Sözü Her Zaman Taze İdi, Görebilmek önemli OLAN, Sultanım Benim, RAHMETİ BOL PEYGAMBER, Peygamberimizin Mucizelerinden Bir Kısmı, YA RASULULLAH, Gül kokuna hasretiz  , Kıyamet alametleri ile ilgili hadisler, KURTULUŞ KAPISI, sevdigi yemekler, PEYGAMBERIMIZIN GENCLERE VASIYETI****, Efendimizin Recep Ayında yaptığı dua, Efendimiz'e 'gözyaşı' döktüren imtihan!, Resimli dua, Peygamberimiz (sav) konuşmalarında daima Allah'ı tesbih ederdi, PEYGAMBERİMİZİN HAYVANLARA MERHAMETİ, Hz Muhammedin Çocukluk Dönem, veda hutbesi, Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili, efendimiz (s.a.v) den yemek adabı, Peygamber efendimizi rüyada görmek, SEVDİM SENİ, Peygambere devenin şikayeti, Peygamber (s.a.s.) Efendimizin Namazı, Peygamber efendimizle bayramlaşmayı unutmayalım.., Peygamberimiz (sav)'e itaat eden Allah'a itaat etmiş olur, PEYGAMBERİMİZİN HAYASI, Hadİslerde Kur'Ân-i Kerİm'İn FazÎletİ, Resulullahın üç vazifesi, Hz. Muhammed s.a.v Annesi Amine'nin Vefatı
Security System 1.8.6 © 2006-2008 by BS-Fusion Deutschland
1322 Saldırı, Engelleme(ler)
Sayfa oluşturulma süresi: 0.24 saniye 1,777,376 Tekil Ziyaretçi
   | Üye OL! Şifremi Unuttum?
MUMINKARDES.NET | MUMINKARDES.TK| ORUZ.NL| MAHZEMIN| AUTO-ISRA| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz