HZ.MUHAMMED (SAV)

Sevgililer Sevgilisi Gul Muhammed'imizden Ayrilali gun oldu...
Kavusmamiz ise bir an meselesi...

MUMINKARDES.COM » Güllerin Efendisine » Efendimiz Hz. Muhammed Hakkında Sorular
Resulullahın bütün dedeleri mümindi
Kullanıcı Adı
Parola
Kayıt S.S.S. Üye Listesi Bugünkü Mesajlar Arama

Başlığı Yazdır

  Resulullahın bütün dedeleri mümindi
by: muminkardes, 24-11-2012 09:06 ÖS (#1)

Resulullahın bütün dedeleri mümindi (1)


Sual: Resulullahın ana baba ve bütün dedeleri müslüman mı idi? Azer, İbrahim aleyhisselamın babası mı idi?

CEVAP

Peygamber efendimizin bütün dedelerinin temiz bir mümin olduğu, âyet-i kerime ve hadis-i şeriflerle sabittir. Bunun aksini söylemek, bu husustaki nassları inkâr olur.

Tevbe suresinin 28. âyet-i kerimesinde müşriklerin necis, yani pis olduğu bildiriliyor. Peygamber efendimiz de, bütün dedelerinin temiz olduğunu bildiriyor. Şuara suresinde (Vetekallübeke fissacidin) buyuruluyor. Yani mealen, (Sen, yani senin nurun, hep secde edenlerden dolaştırılıp, sana ulaşmıştır) demektir. Ehl-i sünnet âlimleri bu âyet-i kerimeyi tefsir ederken, bütün ana babalarının mümin olduğunu bildirmişlerdir. Mevahib-i ledünniyye kitabının başında, bütün dedelerinin temiz birer mümin olduğunu bildiren hadis-i şerifler nakledildikten sonra, yukarıda yazdığımız Şuara suresindeki âyet-i kerimenin tefsiri için deniyor ki:

(İbni Abbas hazretleri buyuruyor ki:

"Seni bir Peygamberin neslinden diğer bir Peygamberin nesline naklettim." Yani senin soyun Peygamberler silsilesidir. Bir babanın iki oğlu olsa, Peygamberlik hangisinde ise, Resulullah ondan gelmiş demektir.)

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Her asırdaki insanların en iyilerinden dünyaya getirildim.) [Buhari]

(Allahü teâlâ, Arabistan"daki seçilmişlerden beni seçti. Beni her zamandaki insanların en iyilerinde bulundurdu.) [Taberani]

(Dedelerimin hiçbiri zina etmedi. En iyi babalardan, temiz analardan geldim. Dedelerimden birinin iki oğlu olsaydı, ben bunların, en iyisinde bulunurdum.) [Mevahib]

(Hazret-i Âdem"den babama kadar hep nikahlı ana babadan geldim. Ben ecdat olarak sizin en hayırlınızım.) [Deylemi]

(Soy bakımından da insanların en şereflisiyim. Öğünmek için söylemiyorum.) [Deylemi]

Yani, hakikati bildiriyorum, hakikati bildirmek vazifemdir, bunları söylemezsem vazifemi yapmamış olurum demektir.

Bu hadis-i şerifler ve Şuara suresindeki âyet-i kerime, Peygamber efendimizin bütün dedelerinin temiz bir mümin olduğunu göstermektedir. Hazret-i İbrahim"in babasının kâfir olması mümkün değildir.

Molla Cami hazretleri buyuruyor ki:

Muhammed aleyhisselamın zerresini taşıdığı için, Hazret-i Âdem"in alnında nur parlıyordu. Bu zerre, hazret-i Havva"ya ve ondan Hazret-i Şit"e ve böylece temiz erkeklerden temiz kadınlara ve temiz kadınlardan temiz erkeklere geçti. O nur da, zerre ile birlikte, alınlardan alınlara geçti. (Şevahid)

Bu nur, kâfire geçmediği gibi, zina gibi bir günah işleyen mümine bile geçmiyordu. Bu bakımdan da Azer, Hazret-i İbrahim"in babası değildi. Hazret-i İbrahim"in babasının ismi Taruh idi.


 
Şu an yaptığınız hiçbir iş,
Kılınmayı bekleyen vakit namazından
daha önemli değildir!!
----------------------------------------------
Her Hakkım Saklıdır®
|l|lllll|lll||ll||lll
²¹°¹³²¹³ °¹²¹³¹³
Kullanıcı Avatarı
muminkardes

Süper Yönetici

Mesaj Sayısı: 435
Katılım Tarihi: 24.01.11

Seçenekler
Atlanilacak Forum:
Forum powered by fusionBoard
Bu Başlığı Paylaş
URL:
BB Kodu:
HTML:
Gelişmiş Forum Başlıkları Bulutu
Ö Ğ Ü T, efendimizin dış görünümü, Hz. Muhammed in Hayatı (Vikipedi), EFENDİMİZİN VÜCUT ÖLÇÜLERİ, efendimizin cömertligi, PEYGAMBERIMIZIN GENCLERE VASIYETI****, HZ. MUHAMMED ( SAV) İN HAYATI (KRONOLOJİ), EFENDİMİZE MEKTUP, davranış, Efendimiz Sabah ve Akşam Nasıl Dua Ederdi ?, PEYGAMBERİMİZİN HAYASI, Yemek, PEYGAMBER DUALARININ GÜZELLİĞİ, Resulullahın üç vazifesi, Arefe -Kadir Gecesi, SEVGİLİLER SEVGİLİSİSİN MUHAMMED, Peygamber Efendimiz (s.a.v)'in Ettiği Dualar, hanunüilCiz Mucizesi(Kuru Direk Mucizesi), O Söz Sultanı İdi, EFENDİMİZİN MÜBAREK SÖZLERİ, RESÜLULLAH'IN EKMEĞİ, Hapşırma, peygamberimizin çok okuduğu dua, Namazı Doğru Kılmak, Ey gül, Peygamberimiz (sav)'in tüm alemlere örnek olan tev, Şirkten Korunmak Için (Sabah-Aksam) Okunacak Dua:, DUA HAYATIN IŞIĞIDIR Her derdin devası dua…, Aşkın Tarifi, AHLAK SAHASINDA BÜYÜK İNKILAP
Security System 1.8.6 © 2006-2008 by BS-Fusion Deutschland
1366 Saldırı, Engelleme(ler)
Sayfa oluşturulma süresi: 0.10 saniye 1,784,890 Tekil Ziyaretçi
   | Üye OL! Şifremi Unuttum?
MUMINKARDES.NET | MUMINKARDES.TK| ORUZ.NL| MAHZEMIN| AUTO-ISRA| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz