HZ.MUHAMMED (SAV)

Sevgililer Sevgilisi Gul Muhammed'imizden Ayrilali gun oldu...
Kavusmamiz ise bir an meselesi...

MUMINKARDES.COM » Güllerin Efendisine » Efendimiz Hz. Muhammed'in Sünnetleri
Nafile günlük namazların faziletleri
Kullanıcı Adı
Parola
Kayıt S.S.S. Üye Listesi Bugünkü Mesajlar Arama

Başlığı Yazdır

  Nafile günlük namazların faziletleri
by: muminkardes, 03-02-2011 08:06 ÖS (#1)

Nafile günlük namazların faziletleri

İŞRAK NAMAZI
Peygamber efendimiz buyuruyor ki:
"Bir kimse sabah namazını cemaatle kılar sonra güneş doğuncaya kadar Allah"ı zikrederek oturur ve iki rekât İşrak namazı kılarsa, kendisine tam bir Hac ve Umre sevabı verilir.(3 defa "tam" buyurdu)"
H.z Enes (R.A)
Peygamber efendimiz buyuruyor ki:
Bir kimse sabah namazını cemaatle kılar, namaz kıldığı yerde oturur ve sonra "En-am" suresinin ilk üç ayetini okursa, Allah ona, Allah"ı tesbih eden ve kıyamete kadar o kimse için istiğfar edecek yetmiş bin melek vazifelendirir."
H.z İbni Mes"ud (R.A)
DUHA NAMAZI
Peygamber efendimiz buyuruyor ki:
" Kulun uykusunda ruhu kabzolunur. Ve geri verilip verilmeyeceğini de bilmez. Vitir namazını kılıp yatması onun için daha hayırlıdır. Ayda 3 gün oruç tutan, ayın hepsini oruçlu geçirmiş gibi olur. Çünkü Allah bire on sevab verir. Kul, kendisinden her "Sülâmâ"sının bir zekâtı olduğu halde sabahlar. "Sülâmâ nedir? Ya ResulAllah" denildi. Buyurdu ki: "Ceseddeki her kemiğin mafsalıdır. Eğer o kul, dört secde ile 2 rek"at namaz kılarsa (İşrak veya duha namazı) cesedinin zekâtını ödemiş olur."
Hz. Ebud Derda (R.A.)
Peygamber efendimiz buyuruyor ki:
" Duha namazını iki rekât kılarsan gafillerden sayılmazsın. Dört rekât kılarsan muhsin yazılırsın. Altı rekât kılarsan kâmilin yazılırsın. Sekiz rekât kılarsan Fâizîn sayılırsın. On rek'atte sende o gün günah tutunmaz. On iki rekât kılarsan senin için Allah Cennette bir köşk bina eder."
Hz. Ebû Zerr (R.A.)
EVVABİN NAMAZI
Peygamber efendimiz buyuruyor ki:
"Bir kimse akşam namazından sonra konuşmadan 2 rekât Evvabin namazı kılarsa, birinci de Fatiha ve Kafirun, ikinci de Fatiha ve İhlâs surelerini okursa yılanın kabuğundan çıktığı gibi günahlarından çıkar."
H.z Enes (R.A)
Peygamber efendimiz buyuruyor ki:
"Bir kimse akşamla yatsı arasında 20 rekât kılar her rekâtta fatiha ve ihlâs surelerini okursa, Allah o kimsenin nefsinde, ehlinde, malında, dünyasında ve ahiretinde muhafızı olur."
H.z Enes (R.A)
Peygamber efendimiz buyuruyor ki:
"Bir kimse akşam namazından sonra aralarında fena bir şey konuşmaksızın 6 rekât Evvabin namazı kılarsa 12 senelik ibadetine denk olur."
H.z Ebu Hureyre (R.A)
TEHECCÜD NAMAZI ( GECE NAMAZI )
Peygamber efendimiz buyuruyor ki:
"Gecenin son bölümünün ortasında, Âdemoğlunun kıldığı iki rekât namaz, dünya ve dünyadakilerden hayırlıdır. Ümmetime zor geleceğini bilmeseydim, onlara "teheccüdü" mecburi kılardım."
Hz. Hasan (R.A)
Peygamber efendimiz buyuruyor ki:
"Gece namazına devam edin. Bu, sizden evvelki salihlerin âdetidir. Gece namazı, Allah'a yakınlık, günahlardan uzaklaştırıcı ve hatalara kefarettir. Bünyeden de derdi atar."
Hz. Bilal (R.A.)
Peygamber efendimiz buyuruyor ki:
"Gecenin üçte biri kaldığında Allah Teala dünya semasına nüzul eder de şöyle buyurur: "Kim bana dua eder ki o duayı kabul edeyim. Kim bana istiğfar eder ki, ben onu mağfiret edeyim. Kim sıkıntısının giderilmesini istiyor ki, onu gidereyim. Kim benden rızık taleb eder ki, onu rızıklandırayım." Ortalık aydınlanıncaya kadar bu böyle devam eder."
Hz. Ebû Hüreyre (R.A.)

KAYNAK: RAMUZ EL HADİS (HADİSLER DERYASI)
 
Şu an yaptığınız hiçbir iş,
Kılınmayı bekleyen vakit namazından
daha önemli değildir!!
----------------------------------------------
Her Hakkım Saklıdır®
|l|lllll|lll||ll||lll
²¹°¹³²¹³ °¹²¹³¹³
Kullanıcı Avatarı
muminkardes

Süper Yönetici

Mesaj Sayısı: 435
Katılım Tarihi: 24.01.11

Seçenekler
Atlanilacak Forum:
Forum powered by fusionBoard
Bu Başlığı Paylaş
URL:
BB Kodu:
HTML:
Gelişmiş Forum Başlıkları Bulutu
Hz Muhammedin Gençlik Dönemi, Peygamberimiz (sav)'e itaat eden Allah'a itaat etmiş olur, Allah Resulü'nden(sav) kıyamet alametleri.okuyunuz, Peygamberimiz (sav)'in tüm alemlere örnek olan tev, Oturma Kalkma, GEL YA MUHAMMED!!!, Resulullahin (s.a.v) duasiyla Hz.Fatimanin (r.anh), Evden Çıkış Giriş, O Söz Sultanı İdi, RÜYADA VERİLEN CEZA, Çocukların elini bırakmazdı, Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili, ADI GÜZEL KENDİ GÜZEL  MUHAMMED, Hz. SEVDE(efendimizin hanımları 2), Ufuk İnsanın (sas) affediciliği, ÜMMÜ HABİBE (r.a), EZBERLENECEK KISA HADİSLER, Hapşırma, PEYGAMBER DUALARININ GÜZELLİĞİ, Efendimizi (S.A.V.) Ağlatan Ayet, Peygamberimizin Mucizelerinden Bir Kısmı, resullulah s.a.v buyuruyor:, HAZRET-I PEYGAMBERIN SEFKAT VE MERHAMETI, RAHMETİ BOL PEYGAMBER, http://mp3quran.ch.vu/, hanunüilCiz Mucizesi(Kuru Direk Mucizesi), Sen Gidince Efendim, efendimize yazılmış mektuplar, Peygamberimiz (sav)'in tüm insanlığa örnek adaleti, efendimizin 24 saati
Security System 1.8.6 © 2006-2008 by BS-Fusion Deutschland
1366 Saldırı, Engelleme(ler)
Sayfa oluşturulma süresi: 0.12 saniye 1,784,857 Tekil Ziyaretçi
   | Üye OL! Şifremi Unuttum?
MUMINKARDES.NET | MUMINKARDES.TK| ORUZ.NL| MAHZEMIN| AUTO-ISRA| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz