HZ MUHAMMED (sav)
HZ.MUHAMMED.SAV
En Son İncelemeler
· Kadın Erkek Eşitliği
· Hz. Aişe Validemizin...
· MUHARREM AYI VE AŞUR...
· DOĞRULUK ve DÜRÜSTLÜK
· BENCİLLİK ve FEDAKARLIK
· ŞEVVAL AYI ORUCU
· Namaz dinin direğidir
· Gece Yürüyüşü
· efendimiz hz.Muhamme...
· bunları biliyormuydunuz
GÜNÜN AYETI

GUNUN DUASI

GUNUN HADISI

Gazete Abonelik
HZ.MUHAMMED (SAV)

Sevgililer Sevgilisi Gul Muhammed'imizden Ayrilali gun oldu...
Kavusmamiz ise bir an meselesi...

ELBİSE
Hazreti Muhammed Gibi Yaşamak

YENİ ELBİSE İLK OLARAK CUMA GÜNÜ GİYİLİR

 • ALLAH Rasulü (asm) yeni bir elbise aldığında, onu cuma günü giyerdi. (Ramuz el-Ehadis)

YENİ ELBİSE DUASI

 • Ebu Said eı-Hudri (ra) anlatıyor: "Rasulullah (asm) eIbisesini yenilediği zaman o elbisenin ya sarık, ya gömlek, ya rida veya başka bir giysi olarak adını belirtir ve sonra şöyle derdi: "ALLAH'ım! Sana hamd olsun. Bunu bana Sen giydirdin. Bunun ve yapılış maksadının hayrını bana göster, bunun ve yapılış maksadının şerrinden Sana sığınırım!" (Vesai)

YENİ ELBİSE GİYİLİNCE YAPILASI GEREKENLER

 • ALLAH Rasulü (asm) yeni elbise giydiğinde ALLAH'a hamd eder, iki rekat namaz kılar ve eskisini de birine verirdi. (Ramuz el -Ehadis)

ZİYARETÇİ EN GÜZEL ELBİSE İLE KARŞILANIR 

 • ALLAH Rasulü'ne (asm) bir ziyaretçi topluluğu geldiğinde,  en güzel elbiselerini giyer ve ashabına da böyle yapmalarını söylerdi. (Ramuz el-Ehadis)

ELBİSENİN İYİ VE SAĞLAM OLMASINA DİKKAT EDİLİR

 • Ayakkabı satın aldığında sağlamını al, elbise satın aldığında da iyisini al. (Ramuz el-Ehadis)

ZENGİN KENDİNE YAKIŞIR ŞEKİLDE GİYİNMELİDİR

 • Avf İbnu Malik (ra) anlatıyor: "Bir gün Rasulullah (asm) beni eskimiş bir elbise içerisinde görmüştü: "Senin malın yok mu ki böyle giyiniyorsun?" dedi. Ben: "ALLAH bana deve, koyun, sığır, at her maldan verdi!" dedim. Bunun üzerine: "Öyleyse üzerinde görülmelidir." buyurdu. (Tirmizi)

ELBİSE SEÇİMİNDE LÜKS VE GÖSTERİŞTEN UZAK DURULMALIDIR

 • ALLAH Rasulü (asm) özellik yönünden bir elbise değil, hangi çeşit olursa giyiyordu. Nefis ve pahalısını aramıyor, kolayına geleni alıp giyiyordu. (Buhari)
 • Kim gücü yettiği halde tevazu maksadıyla ALLAH için lüks ve gösterişli elbiseyi giymeyi terk ederse, ALLAH kıyamet günü onu mahlukatın başları üstünde çağırır ve dilediği elbisesini giymekte onu serbest bırakır. (Tirmizi)
 • Bûreyde (ra) anlatıyor: "Biz Rasulullah'ın (asm) yanında idik. Kureyşten bir adam elbiselerinin içinde salınarak kibirli bir şekilde geldi. Hz. Peygamber'in (asm) huzurundan kalkınca, Rasulullah: "Ya Bureyde! Kıyamet günü ALLAH, buna bir sevap vermez." buyurdu." (Bezzar)
 • Kim şöhret elbisesi giyerse, ALLAH ona kıyamet günü bir zillet ve aşağılık elbisesi giydirir, sonra da içerisinde ateş  yakar, (ibn Mace)
 • Her kim gösteriş yapmak için ve insanların kendisine bakması için bir elbise giyinirse, onu çıkarıp atıncaya kadar ALLAH ona rahmet nazarıyla bakmaz. (Taberani)
 • Kim eteğini paçasını kibirle çekip yürürse, cehennemde de onunla yürür. (Ahmed b. Hanbel)

KADIN VE ERKEK BİRBİRİNİN ELBİSESİNİ GİYEMEZ 

 • Ebu Hureyre (ra) anlatıyor: "Rasulullah (asm) kadın elbisesini giyen erkeğe ve erkek elbisesini giyen kadına lanet etti." (Ebu Davud)

 ELBİSELERİN RENKLERİ

 • Elbiselerden beyaz olanları giyin. Çünkü onlar en hayırlı giyeceklerinizdir. (Tirmizi)
 • Ebu Resme (ra) anlatıyor: "Rasulullah'ın (asm) üzerinde  iki yeşil elbise gördüm." (Ebu Davud)
 • Ben erguvan (koyu kızıl) renkli şeyin üzerine binmem. Ne  sarıya boyanmışı, ne de eteğin ucuna, yakasına, yenine ipekli geçirilmiş gömleği giymem. (Ebu Davud)

ÇIPLAK DURMAK SAKINCALIDIR

 • Behz İbnu Hakim (ra ) anlatıyor: "Bir gün Rasulullah'a (asm) dedim ki: "Ey ALLAH'ın Rasulü (asm)! Hangi avretimizi örtelim?" O cevap verdi: "Zevcen ve kölen dışında herkese karşı avretini koru." Ben tekrar sordum: "Ey ALLAH'ın Rasulü (asm)! Ürkeklerin yanında olursa?" dedim. O: "Gücün yeterse avretini kimseye gösterme!" dedi. "Kişi tek başına olursa?" dedim. “Kendisine karşı haya edilmeye ALLAH daha layıktır." dedi." (Ebu Davud)
 • İbnu Ebi Müleyke (ra) anlatıyor: "Hz. Aişe'ye (ra): "Kadın erkeğe mahsus ayakkabı giyer mi?" diye sorulmuştu. O: "Rasulullah (asm) kadınlardan erkekleşenlere lanet etti." diye cevap verdi." (Ebu Davud)

ALTIN VE İPEK SADECE KADINLAR İÇİNDİR 

 • Ümmetimin erkeklerine, ipek elbise ve altın haram kılındı, kadınlarına helal kılındı. (Tirmizi)

ELBİSEYİ ÇIKARTIRKEN DE BESMELE ÇEKMEK GEREKİR

 • İnsanın elbisesini çıkartırken "Besmele" çekmesi, cinlerin gözü ile Ademoğlunun avreti arasında perde olur. (Ramuz el-Ehadis)
 •   Şeytanlar sizin elbiselerinizden istifade ederler. Sizden biri elbisesini çıkarınca dürüp katlasın, tekrar giyinceye kadar... Zira şeytanlar besmele ile dürülmüş elbiseyi açamaz. (Ramuz el-Ehadis)

GİYİNİRKEN SAĞ, ÇIKARIRKEN SOL...

 • Biriniz ayakkabısını giydiğinde önce sağı giysin. Çıkardığında ise  önce  solu çıkarsın. (Buhari)

Yazar: Said AlpsoyYorum
Henüz yorum yazılmamış.
Yorum yaz
Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.
Gelişmiş Forum Başlıkları Bulutu
hergün okunacak dualar, peygamber efndimizn sunnetleri, İSRA VE Mİ'RÂC MU'CİZESİ, Gelecekle İlgili Mucizeler, peygamberimiz den gülümseme, efendimizin cömertligi, www.biriz.biz/, İsm-i Azam duasını öğretirmisin, sünnete yapışmak = 100 şehit sevabı kazanmak, PEYGAMBERİMİZİN HAYASI, Efendimizin Recep Ayında yaptığı dua, Hz.Muhammed'in Doğumu ve Çocukluk Hayatı, Bize Senden Sonra Yaşamak Düştü!, gel ey sevgili, Kötü İnsanın Alametleri Nelerdir ?, Hz Muhammedin Çocukluk Dönem, Aşkın Tarifi, Seyyidü istiğfar duâsı, Hapşırma, Y RESULÂLLAH, The Miracles of Muhammad (PBUH), Efendimiz Ve Hz.Ali, Hz Muhammedin Kabe’nin Tamirinde Hakemliğ, Resimli dua, Sultanım Benim, İslamda ilk İbadet, Hicret ne demek, Hicret nedir anlamı, 6Dilde Peygamberimizi anlatan şiir 'Sultanım Benim, Vedâ Hutbesi, Ey Resul
Security System 1.8.6 © 2006-2008 by BS-Fusion Deutschland
1322 Saldırı, Engelleme(ler)
Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaParolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın
Üye Istatistikleri
muminka...28 Hafta


Bugün: 0
Dün: 0
Bu Hafta: 0
Bu ay: 0
Bu yil: 0
Yeni Kullanici : islambekcisi

· Çevrimiçi Ziyaretçiler: 1
· Toplam Üye Sayısı: 2
Günlük Ziyaretçi
Ziyaretçi : 1777348
Site2874 gündür açik
618 ziyaretçi / gün

e-mail Kayit Dagilimi
Yahoo:0 (0%)
Gmail: 0 (0%)
Hotmail: 0 (0%)
MSN: 1 (50%)
Mynet: 0 (0%)
Other: 1 (50%)


Kısa Mesajlar
Mesaj göndermeniz için üye girişi yapmış olmanız gerekmektedir.

26/02/2015 20:07
gul gul

30/01/2015 20:46
Selamlarin enguzeli uzerinize olsun muminkardeslerim

06/04/2014 19:47
Selamlarin enguzeli uzerinize olsun muminkardeslerim gul gull

14/12/2013 18:07
yeni uyelerin dikkatine sitemize uye olduktan sonra bir kac gun sonra girisinizi deneyiniz.kontrold
en sonra aktif olacaktir

24/11/2012 19:39
Sayin uyelerimiz ve ziyaretcilerimiz sitemize konu eklemek isteyen arkadaslar ariyoruz

Site Ziyaretçileri
Pazartesi147
Sali160
Çarsamba59
Persembe122
Cuma168
Cumartesi153
Pazar132
Toplam:201480
En Çok:468
Günün Ayet ve Hadis

Günün Ayeti

Günün Sozu

Günün Hadisi

Veda Hutbesi

Veda Hutbesi

Bismillahirrahmanir rahim

EY İNSANLAR!

Sözümü iyi dinleyiniz.Bilmiyor um, belki bu seneden sonra sizinle burada ebedi olarak bir daha birleşemeyeceğiz.

İNSANLAR!

Bu günleriniz nasıl mukaddes bir gün ise, bu aylarınız nasıl mukaddes bir ay ise, bu şehriniz (Mekke) nasıl mübarek bir şehir ise, canlarınız, mallarınız da öyle mukaddestir, her türlü tecâvüzden korunmuştur.


ASHABIM!

Yarın Rabbinize kavuşacaksınız ve bugünkü her hal ve hareketinizden muhakkak sorulacaksınız. Sakın benden sonra eski sapıklıklara dönüp de birbirinizin boynunu vurmayınız! Bu vasiyyetimi burada bulunanlar, bulunmayanlara bildirsin! Olabilir ki bildiren kimse, burada bulunup da işitenden daha iyi anlıyarak muhafaza etmiş olur.


ASHABIM!

Kimin yanında bir emanet varsa onu sahibine versin. Faizin her çeşidi kaldırılmıştır, ayağımın altındadır. Lâkin borcunuzun aslını vermek gerektir. Ne zulmediniz, ne de zulme uğrayınız. Allah'ın emriyle faizcilik artık yasaktır. Cahilliyetten kalma bu çirkin âdetin her türlüsü ayağımın altındadır. İlk kaldırdığım fâiz deAbdulmuttalib'in oğlu (amcam) Abbas'ın faizidir.

ASHABIM!

Cahilliyet devrinde güdülen kan dâvâları da tamamen kaldırılmıştır. Kaldırdığım ilk kan davası Abdulmuttalib'in torunu (amcazadem) Rebia'nın kan davasıdır.


İNSANLAR!

Bugün şeytan sizin şu topraklarınızda yeniden tesir ve hakimiyet kurmak gücünü ebedi suretle kaybetmiştir. Fakat siz; bu kaldırdığım şeyler dışında, küçük gördüğünüz işlerde ona uyarsanız bu da onu memnun edecektir. Dininizi korumak için bunlardan da sakınınız!

İNSANLAR!


Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları, Allah emaneti olarak aldınız; onların namuslarını ve iffetlerini Allah adına söz vererek helal edindiniz. Sizin kadınlar üzeridne hakkınız, onların da sizin üzerinizde hakları vardır. Sizin kadınlar üzerindeki

hakkınız, onların, aile yuvasını, hoşlanmadığınız hiçbir kimseye çiğnetmemeleridir. Eğer razı olmadığınız herhangi bir kimseyi aile yuvanıza alırlarsa, onları hafifçe döğüp sakındırabilirsiniz. Kadınların da sizin üzerinizdeki hakları, memleket göreneğine göre, her türlü yiyim ve giyimlerini temin etmenizdir.


MÜ'MİNLER!


Size iki emanet bırakıyorum ki onlara sıkı sarıldıkça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. O emanetler Allah Kitabı Kur'an ve O'nun peygamberinin sünnetidir.

MÜ'MİNLER!

Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz! Müslüman müslümanın kardeşidir, böylece bütün müslümanlar kardeştir. Din kardeşinize ait olan herhangi bir hakka tecavüz başkasına helal değildir. Meğer ki gönül hoşluğu ile kendisine vermiş olsun...


ASHABIM!

Nefsinize zulmetmeyiniz. Nefsinizin de üzerinizde hakkı vardır.

İNSANLAR!

Allah Teala her hak sahibine hakkını (Kur'an'da) vermiştir. Varise vasiyet etmeğe lüzum yoktur. Çocuk kimin döşeğinde doğmuşsa ona aittir. Zina eden için mahrumiyet vardır. Babasından başka bir soy iddia eden soysuz, yahut efendisinden başkasına intisaba kalkan nankör, Allah'ın gazabına, meleklerin lanetine ve bütün müslümanların ilencine uğrasın! Cenab-ı Hak, bu gibi insanların ne tevbelerini, ne de adalet ve şahadetlerini kabul eder.

İNSANLAR!

Rabbiniz birdir. Babanız da birdir; hepiniz Âdem'in çocuklarısınız, Âdem ise topraktandır. Allah yanında en kıymetli olanınız, O'na en çok saygı göstereninizdir. Arabın Arap olmayana -Allah saygısı ölçüsünden başka- bir üstünlüğü yoktur.

İNSANLAR!

Yarın beni sizden soracaklar, ne diyeceksiniz?

"-Allah'ın elçiliğini ifa ettin, vazifeni yerine getirdin, bize vasiyet ve öğütte bulundun diye şahadet ederiz." (Bunun üzerine Resûl-i Ekrem mübarek şahadet parmağını göğe doğru kaldırarak sonra da cemaat üzerine çevirip indirerek şöyle buyurdu.)

Şahid ol yâ Rab!

Şahid ol yâ Rab!

Şahid ol yâ Rab!

Sayfa oluşturulma süresi: 0.21 saniye 1,777,348 Tekil Ziyaretçi
   | Üye OL! Şifremi Unuttum?
MUMINKARDES.NET | MUMINKARDES.TK| ORUZ.NL| MAHZEMIN| AUTO-ISRA| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz| sizin siteniz